Jeśli spojrzeć na sam Krajowy Depozyt, to usługi z zakresu rejestracji papierów wartościowych i obsługi rozliczeń i rozrachunku transakcji KDPW pełni od początku istnienia rynku kapitałowego w Polsce, czyli od 1991 roku. I te podstawowe funkcje wykonuje do dzisiejszego dnia. Już od pierwszej sesji istniała potrzeba sprawnego, bezpiecznego i terminowego rozliczenia zawartych transakcji, a także prowadzenia rejestru papierów wartościowych.
A czy ktoś pamięta pierwszą sesję? Odbyła się 16 kwietnia 1991 z udziałem 7 domów maklerskich, na parkiecie notowano akcje 5 spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót wyniósł 1.990 zł.
7 listopada 1994 roku Krajowy Depozyt został samodzielną spółką i przez ostatnie 30 lat przeszedł długą drogę od podmiotu świadczącego usługi depozytowe i rozliczeniowo-rozrachunkowe do najbardziej rozwiniętej instytucji infrastrukturalnej w tej części Europy, która poza podstawowymi usługami, jakie świadczą centralne depozyty i izby rozliczeniowe, oferuje rynkowi cały pakiet rozwiązań dodatkowych. A są wśród nich m.in. repozytorium transakcji EMIR i SFTR, czyli usługi związane z gromadzeniem i przechowywaniem danych dotyczących transakcji zawieranych w instrumentach pochodnych oraz transakcji finansowanych z użyciem papierów wartościowych. KDPW oferuje usługę ARM, polegającą na przekazywaniu do organu nadzoru informacji o szczegółach transakcji zawieranych w obrocie instrumentami finansowymi oraz usługi agencji numerującej nadającej kody instrumentom finansowym: ISIN, CFI, FISN oraz podmiotom (kody LEI). Prowadzi rejestr zobowiązań emitentów, zapewnia dostęp do szeregu informacji rynkowych poprzez Portal Danych, wspiera tworzenie programów lojalnościowych dla akcjonariuszy dzięki aplikacjom służącym ich identyfikacji. Prowadzi System rekompensat w celu ochrony inwestorów. Tworzy i zarządza połączeniami operacyjnymi z zagranicznymi depozytami, dzięki czemu możliwe jest notowanie w Warszawie zagranicznych spółek w formule dual-listingu.
Na przestrzeni ostatnich lat, w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, Grupa KDPW stworzyła komplementarny pakiet usług, odpowiadający współczesnym wymogom najbardziej rozwiniętych centrów finansowych, uzyskała odpowiednie autoryzacje dla swoich usług i z powodzeniem wyszła poza granice kraju ze swoją ofertą.
Grupa KDPW przez ostatnie 30 lat rozwija się i tworzy nowe usługi z myślą o swoich uczestnikach: domach i biurach maklerskich, bankach, emitentach, funduszach inwestycyjnych i emerytalnych, a także inwestorach.
I jeszcze ciekawostka: już w 1994 roku otrzymaliśmy tzw. "non-action letter" z SEC, czyli amerykańskiej komisji papierów wartościowych, uznający Krajowy Depozyt za instytucję spełniającą warunki bezpiecznego przechowywania aktywów amerykańskich funduszy inwestycyjnych.